Hírek

Elérhetőségek

Héregi Értéktári est- 2025.02.06.

Beszámoló a Héregi Értéktári Estek programsorozatról 
2025. február 6. 18:00 Kultúrház

Értéktári Estek címmel indított tudományos-ismeretterjesztő sorozatot a Héregi Értéktár Bizottság és Héreg Község Önkormányzata. A kéthavonta megrendezésre kerülő estek célja, hogy betekintést nyújtson az Értéktár Bizottság munkájába, a társadalmasítás, azaz a település lakosságának bevonása az értékfeltáró tevékenységbe, valamint az értékekhez kapcsolódó legújabb kutatások bemutatása, az értékek gondozási feladatainak megbeszélése. 

Az első alalommal 2025. február 6-án Héreg helyi értékei volt az est témája. A jelenlévőket Nemes Ágnes polgármester köszöntötte, bemutatta a Helyi Értéktár Bizottság tagjait, valamint ismertette munkájukat, elmondta, hogy tevékenységüket térítésmentesen, társadalmi munkaként végzik. Köszöntőjében kiemelte, hogy az értéktár feladata a település értékeinek azonosítása és gondozása. Ezt követően Juhász Zoltán András, az Értéktár Bizottság elnöke tartott előadást az Értéktár munkájáról, jövőbeli feladatairól, éves terveiről. Bemutatta a jelenlévőknek esztergomi kutatásából származó, 18. század végi viaszpecséteket. Hangsúlyozta, hogy az egykori Szent László ábrázolásokat érdemes lenne újra használni, például a település arculatának tervezésekor. Kiemelte, hogy a régi ábrázolás alkalmazásának identitáserősítő, közösségépítő szerepe is lehet. 

A pecséteken kívül bemutatta Héreg község testületi üléseinek egykori jegyzőkönyveit, amelyek a falu történelmének gazdag kútfői. Juhász Zoltán András elmondta, hogy az Értéktár kiemelt feladata, hogy az óvodás, kisiskolás korú gyermekek is játékos formában ismerhessék meg a települési értékeket. Ennek – mint elmondta – fontos szerepe van a helyi kötődés kialakításában, hogy nyugodtan ki merjük jelenteni: büszke vagyok a falumra, Héregre! 

Az est folytatásaként egy vendégelőadó, a Bajótról érkezőDózsa Márk számolt be Héreg és Bajót települések közötti házassági szokásokról szóló kutatásáról. A téma a résztvevők részéről is nagy érdeklődésre tartott számot, többen is jelezték, hogy személyes családi levéltárak anyagával tudják segíteni a kutató munkáját. 

Az estet közösségi fórum zárta. Nemes Ágnes polgármester itt elmondta, hogy jövőre lesz 700 éves a település, így kiemelten fontos lenne az első írásos említésekkel, a történeti írott források feldolgozása, megismertetése. 

Nieszner József a héregi Falu tv archívumáról számolt be a közösségnek. A Falu TV 1991-től örökítette meg a településen történt eseményeket. Ez az archívum a község értékes forrása, kordokumentum. Az adathordozók sérülékenysége miatt azonban szükséges az egykori felvételek digitalizálása, állagmegőrzés céljából. A digitalizálási munkákat Nieszner József társadalmi munkával vállalta. 

Az Értéktár javaslata, hogy a jövőbeni felhasználás, kutatás céljából, a teljes vágatlan anyag kerüljön digitalizálásra és külső adathordozókon tárolása. A biztonsági mentésre pedig a felhőtárhelyet is javasoljuk. Ennek anyagi költségeire a jövőben pályáznánk. (kb. 80 000 Ft külső winchester vásárlása, 100 000 Ft felhőszolgáltatás vásárlása, üzemeltetése). Erre jelenleg forrást keresünk. 

Sikos Károlyné, a Héregért Egyesület ügyvezetője, Héreg történetét bemutató, hagyományokat megjelenítő film- és fotóanyag digitalizálásához, tárolásához történő eszközbeszerzésre, az adatok hozzáférhetővé tételére, a Héregért Egyesület nevében a összesen egyszeri 180 000 Ft értékű adományt ajánlott fel az Értéktár céljainak megvalósítására. A nagylelkű támogatást ezúton  is köszönjük, azt értékeink megóvására fogjuk fordítani. 

Tóvárosi Szilveszter jelezte, hogy családi levéltárának a településhez kapcsolódó köteteit időszaki kiállítás és feldolgozás céljaira az Értéktár számára elérhetővé teszi. 

Nieszner Kata kiemelte a héregi ősnádas kapcsán, hogy az értékfeltáró munkához több esetben akár több hónapos vizsgálatok, tanulmányok szükségesek. A jelenlévők hozzátették, hogy részben történtek már korábban a nádashoz kapcsolódó előtanulmányok, de ezek áttekintése, a további vizsgálatok elősegítése az értéktár jövőbeli feladatai. 

Fotók: id. Mitnyik József, valamint id. Mitnyik József által készített videófelvételekből

Szöveg: Juhász Zoltán András

 

Kapcsolódó bejegyzés: 

Lezáratott, aláíratott, lepecsételtetett. A községi pecséthasználat emlékei az MNL Komárom-Esztergom Megyei Levéltárában.

Katolikus lakosságú települések esetében kedvelt gyakorlat volt az adott templom, falu védőszentjének megjelenítése: Héreg Szent Lászlót,

https://mnl.gov.hu/mnl/keml/hirek/lezaratott_alairatott_lepecseteltetett_a_kozsegi_pecsethasznalat_emlekei_az_mnl