Hírek

Elérhetőségek

Héregi Értéktári est- 2025.02.21

Héregi Értéktári Estek 2. 
2025. február 21. 18:00 Kultúrház 

Samudaripen, azaz ’kiírtás, legyilkolás’. Ez a címe annak a kötetnek, amely a romák sorsát mutatja be a holokauszt idején. A kötetbemutatót, Dr. Bársony János szerzővel Horváth Olivér történész beszélgetett 2025. február 21-én a Héregi Értéktári Estek 2. alkalmán. 

Az esemény előzménye, hogy 2025. január 5-én vasárnap a Héregi Önkormányzat és a Cigányságkutató Intézet – Romano Instituto közösen szervezett újratemetési szertartást és emlékkő avatást az 1945. január 6-i héregi tömeggyilkosság áldozatainak emlékére. 

A héregi régi temető északkeleti sarkán található egykori bombatölcsérbe hantolták az 1945. január 5-én meggyilkolt 11 áldozatot, akiknek a csontjait a Romano Instituto kezdeményezésére exhumálták és méltó helyen, – az új temető bejáratának bal oldalán – újratemették. 

A Samudaripen a harmadik része a romák sorsát feltáró köteteknek, amelyeket Bársony János több évtizedes kutatómunkája eredményeként adott közre. Ebben olvasható a héregi tömeggyilkosság leírása is. 

Az esten Juhász Zoltán András, a Héregi Értéktár Bizottság elnöke köszöntötte a részvevőket, Dr. Bársony János történész-kutatót, Horváth Olivér történészt, valamint Dr. Havas Judit előadóművészt, aki a cigány származású magyar költő, Bari Károly verseit szólaltatta meg. 

Nemes Ágnes polgármester köszöntőjében elmondta, hogy a faluban az emlékezet az eseményekről több változatot is megőrzött, és utalt a Csík Rezső (Rudi bácsi) Krónikájában leírt változatra is. (Idős Csík Rezső: Héreg Község Krónikája. Második, bővített kiadás. Lektörálta és szerkesztette: Döbrentey Ildikó. Héreg, 2021.)  

Bársony János előadásának bevezetőjében hangsúlyozta, hogy a helyi események a hadtörténet pontos feltárásával ismerhetők meg. Utalt Számvéber Norbert kutatásaira, aki részletesen adatolt kötetben dolgozta fel a Gerecsében történt hadműveleteket, napról napra. Ezt követően Horváth Olivér idézte fel Számvéber Norbert Kard a pajzs mögött. A „Konrad” hadműveletek történetét bemutató kötetből a Héregre vonatkozó eseményeket. 

Bársony János beszélt arról is, hogy mi vezette a több évtizedes kutatómunkához, milyen eredmények olvashatók az előző kötetekben. A beszélgetés során kitértek a források és a kötetek használatára, az adatsorokban való keresésre is. 

Az est végén ismét Dr. Havas Judit előadóművész szólaltatta meg Bari Károly verseit, majd a jelenlévő közönség tehette fel kérdéseit a kutatónak. Az est második felében Asbóth Kristóf Védtelen áldozatok című dokumentumfilmjét vetítették le a szervezők, melynek szerkesztője Daróczi Ágnes és Dr. Bársony János.