Testvérkapcsolatok
Testvértelepülési program
A Bethlen Gábor Alapkezelő ZRT pályázati kiírásának megfelelően 2020.augusztusában a
"20 éves testvértelepülési együttműködés" támogatási cél megvalósítása érdekében 1.700.000 Ft forrást nyert önkormányzatunk.
A megvalósítási időszak 2020.01.01-2020.12.31-es időszakról a járvány miatt 2020.01.01-2022.06.30-ra módosult.
A pályázat megvalósítása során 2021 augusztusában Nyírágó községbe és 2022 júniusában pedig Imely községbe látogatott el önkormányzatunk képviselőtestülete és egy-egy kulturális csoport a kapcsolat építése érdekében.
2021 októberében 2 napra a héregi szüreti felvonuláson és a másnapi lovastalálkozón fogadtuk a vendégeket a két testvértelepülésünkről és Kéménd községből. A meghívott vendégek kulturális műsorral vettek részt a programba.
Elkészítettünk egy kiadványt a testvértelepülési együttműködés 20 évéről. A kiadványban a korábbi és a jelenlegi polgármesterek emlékeznek vissza a kapcsolat felvételéről és az elmúlt 20 évről fényképekkel illusztrálva.
A támogatásból az utazási költségeket, a vendéglátást és a kiadványt finanszíroztuk.
Köszönjük a támogatást!
TESTVÉRTELEPÜLÉSI EGYÜTTMŰKÖDÉS HÉREG-ÍMELY-KOMÁROM-ESZTERGOM-NYÍRÁGÓ 2000 - 2022
Testvértelepülési kapcsolatok ápolása 2021-ben
Az "Önkéntességgel Európa jövőjéért " c. projektet az Európai Unió finanszírozta az "Európa a polgárokért" program keretében
A "Testvérváros-program" intézkedés magyar nyelven és szlovák nyelven
Testvértelepülési kapcsolatok ápolása 2018-ban
Már több éve, hogy önkormányzatunk eredményesen pályázott a Bethlen Gábor Alapnál testvértelepülési programok megvalósítására. 2019. márciusában is pályázatot nyújtottunk be Imellyel közösen.
A pályázatban az imelyi falunapi és a héregi lovasnapi programok megvalósítását tűztük ki. Pályázatunk eredményes volt és összesen 400.000 Ft-ot nyertünk el, ami ugyan kevesebb, mint a korábbi években, de így is nagy mértékben hozzájárul az együttműködés folyamatos fenntartásához. 2019. június utolsó szombatján népes delegációval látogattunk el az Imelyi falunapra.
Az önkormányzati képviselőket elkísérte a Gerecse Mazsorett csoport, az Echo Kapelle és a Gyermelyi Dalárda is. Nagy sikerrel szerepeltek művészeti csoportjaink. 2019. október első hétvégéjén rendeztük meg a hagyományos találkozót, melyen vendégeink voltak az Imelyi énekesek és önkormányzati képviselők! A pályázatból finanszíroztuk a vendégek étkeztetését és a csoportok szállítását.
Testvértelepülési együttműködési megállapodást kötött Héreg a felvidéki Nyírágó településsel
Héreg községnek 2016. március 15-e mérföldkőnek számít. A megemlékezés és a kiállítás megnyitó után nagy esemény történt. A program zárásaként ünnepi testületi ülésre került sor, amelyen testvértelepülési együttműködési megállapodást kötött Héreg a felvidéki Nyírágó településsel. A szerződéseket a jelenlévők előtt Nieszner József, Héreg és Fekete Zoltán, Nyírágó polgármestere hitelesítette aláírásával.
Héregnek két szlovákiai településsel van testvérkapcsolata. Ímely községgel 2011. június 25-én írtak alá hivatalos testvérkapcsolati szerződést. A Bethlen Gábor Alapítvány támogatásával a testvér települési program záró akkordjaként 2016. március 15-én került aláírásra a szerződés Nyírágóval. A községek vezetői szerint a közös történelmi múlt a kapcsolatuk alapja.
Évekkel ezelőtt helyismereti könyvben találtak információkat arra, hogy honnan származnak a falu lakói. A régi írások szerint a törtök pusztítás után Héregen csak néhány lakóház maradt állva, de 1690-re újra benépesült. Katolikus lakosai a felvidéki Imelyről, református lakosai pedig a Hont vármegyei Nyírágóról származtak ide. 2000-ben közösen ünnepeltük a Milleniumot, ez volt az első fontos találkozás. Azóta a községek vezetői rendszeresen találkoznak, egymás rendezvényein részt vesznek, néhány család között baráti viszony alakult ki az évek során. Bízunk abban, hogy a kialakult kapcsolat szorosabb lesz a település lakói között, jobban megismerik egymást.
A SZERZŐDÉS magyar és szlovák nyelven
Testvértelepülési megállapodás Imely községgel
Június 25-én hivatalos Testvértelepülési megállapodást írt alá önkormányzatunk a szlovákiai Imely községgel. A két település kapcsolata történelmi távlatokba nyúlik vissza. Az írások szerint a török pusztítást követően Héregen csak néhány ház állt, de 1690-re újra benépesült. Katolikus lakosai a felvidéki (volt Komárom vármegyei) Ímelyről, származtak ide. A településen több család még mai is az IMELI nevet viseli, amely e történelmi ténynek tudható be. Az első önkormányzati választásokat követően több alkalommal felvetődött az a gondolat, hogy fel kellene venni a kapcsolatot Imellyel. Sikerült.
Az eltelt több mint 10 évben sorra látogattuk egymás rendezvényeit és néhány család között baráti kapcsolat is kialakult. A szerződés aláírásának napján kulturális műsorokra is sor került. Községünket a Nyugdíjasklub tagjai és a mazsorett csoport táncosai képviselték. Budai János községünkből elszármazott költő elszavalta a Héregi Imeliek című versét.
Hérgi Imeliek
Mivé lettek szép falvaink
a megsemmísítő, véres csaták után?
Úgy merednek házaink
az égre, mint tar keresztek a Golgotán!
Nem maradt csak az üresség,
a szenvedő semmi, a néma jajgatás.
Ez hozta a nagy "vitézség":
harcolni mindenkiért, a harci imázs!
Védtük magunk' s Európát,
és kifizette meg ezt, a harcot nekünk?...
Ki mondott értünk egy imát,
mikor elveszett a Hazánkért mindenünk?...
Ki adott nekünk még hitet,
füstös romokon a nagy "élniakarást"?
- Ilyent véghez: Isten vihet!
A puszta földeken is a dús aratást!
Így lettél újból hős! Magyar!
Új testtől, lélektől dagadtak falvaink:
Imely községből jött hamar
Héregre sok család gyógyítani' bajaink.
És még jöttek mások is,
hogy teljen a falu a Gercse ölén!
Glóriát dalunk Mennybe visz
e szép magyar földünknek minden szegletén!
Hány, meg hány helyiség:
falu és város, egy nép mondhatja el ezt!...
Veled vagyunk ó, Mindenség,
ezért ne magázd a Magyart, hanem tegezd!
Úgy tegezd, ahogy őseink
tegezték egymást, mélységes tisztelettel,
s megtelnek majd így Házaink
hittel, békével és igaz szeretettel.
Budai János Géza
Tatabánya - Héreg, 2001. június 20.
Bízunk benne, hogy a megállapodás még jobban elmélyíti
a két település közötti baráti kapcsolatot.
Testvértelepülési megállapodás
a Bethlen Gábor Alap támogatásával
Hagyományok és önkormányzatiság: Imely-Héreg-Nyirágó
Testvértelepülési megállapodást írt alá a felvidéki Nyírágó község polgármesterével önkormányzatunk. A program a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult meg ! Önkormányzatunk 2015. évben eredményesen pályázott a Bethlen Gábor Alap Testvértelepülési programok és együttműködések tárgyában Hagyományok és önkormányzatiság (Imely-Héreg-Nyirágó) címmel.
A pályázaton 500.000 Ft-ot nyert önkormányzatunk.
A projekt fő célja, hogy a határon túli és a honi magyarság kapcsolata tovább erősödjön.
A projekt három időpontban zajlott.
Az első rendezvény 2015. szeptember 30-án zajlott. Vendégeink voltak, mintegy 15-15 fő Imelyről és Nyírágóról. A reggeli érkezést követően mindkét település polgármestere egy-egy gyümölcsfát ültetett az önkormányzat kertjében lévő gyümölcsösben. Ezt követően Budapestre utaztunk. Város nézésen vettünk részt melynek során meglátogattuk a Gellért hegyet, a Mátyás templomot, a Halászbástyát, a Vásárcsarnokot. A kora délutáni órákban országgyűlési képviselőnk Dr. Völner Pál fogadott bennünket a Parlamenti látogatáson vettünk részt. A második alkalommal a Baráti Lovastalálkozón 2015.10.10.szlovákiai ételekkel és magyar specialitásokkal ismerkedhettek az érdeklődők.
A harmadik rendezvényre ez év március 15-én került sor. Közösön emlékeztünk meg az imelyi és a nyírágói önkormányzatokkal hazánk és a magyarság legnagyobb ünnepéről az 1848-49-es Szabadságharcról és forradalomról. A koszorúzást követően ünnepi testületi ülésre került sor a kultúrotthonban. Az ülés keretén belül Fekete Zoltán Nyírágó (Szlovákia) és Nieszner József (Héreg) polgármestere testvér-települési együttműködési megállapodást írt alá. A pályázat eredményeképpen szorosabbá fonódott településein kapcsolata, újagy együttműködés alapjait raktuk le.
Köszönjük a Bethlen Gábor Alap támogatását!
Képgaléria